Klasyczne bonie elewacyjne

Budynki wykonywane w klasycznych technologiach, czyli z cegły lub kamienia, posiadały bogato dekorowane elewacje. Wśród sztukaterii zewnętrznych, należy wyszczególnić bonie, pilastry, opaski okienne i drzwiowe, gzymsy oraz wszelkie inne, dekoracyjne elementy wystroju zewnętrznego. Obecnie, bonie w budownictwie stosuje się powszechnie, do rekonstrukcji i uzupełnienia dawnych, historycznych i zabytkowych elewacji. Są także popularnym elementem do wystroju nowych budynków, w tym domów jednorodzinnych, willi i stylizowanej zabudowy deweloperskiej.

Proste i trwałe boniowanie elewacji

bonie elewacyjneNajczęściej, odbiorcami prostych i trwałych boni elewacyjnych, są firmy zajmujące się renowacją zabytkowych obiektów budowlanych. Dawne bonie, wykonywane w tynku lub cegle, z czasem kruszyły się i odpadały. Nieestetyczny wygląd zabytkowych budynków wymaga pilnej interwencji. Współczesne bonie elewacyjne sprzedawane są w długich pasach, np. pasy o długości 200 cm. Nadają się na poziome zdobienie fasad rożnych budynków: starych i nowych. W przypadku zabytkowych kamienic, dworów, pałaców i innych tego typu zabudowań, bonie dostosowywane są do historycznego kształtu lub uzupełniają brakujące fragmenty elewacji. W przypadku budowli wznoszonych od podstaw, nie ma wymogów, co do formy umieszczania boni w obrębie elewacji. Bonie stosuje się wg. uznania lub zgodnie z projektem budowlanym. Mogą zdobić niskie partie, np. jako część parteru, obramienia drzwi wejściowych. Często stosuje się boniowania w narożach, by zaakcentować formę i kształt budowli. Boniowania są tradycyjna i niezwykle popularna forma dekorowania elewacji różnego typu budowli. Można zlecić firmie produkującej elementy wystroju fasad – sztukaterię zewnętrzną – wykonanie boni na zamówienie, według indywidualnego projektu lub wybranego wzoru. Bonie są łatwe w montażu, trwałe i nadają się do malowania. Są gładkie, więc nie wymagają zaawansowanej obróbki a jedynie ujednolicenia kolorystycznego w obrębie elewacji, by pasowały do innych elementów.    

Bonie elewacyjne posiadają podwójną funkcję: dekoracyjną i termoizolacyjną. Produkcja sztukaterii zewnętrznej, obejmuje różne rodzaje elementów do dekoracji fasad. Bonie elewacyjne w formie podłużnych pasów o różnej szerokości, wykonane są z trwałego i grubego styropianu, gotowego do montażu i malowania. Bonia styropianowa nie wymaga kładzenia dodatkowej warstwy izolacyjnej, ociepleniowej. Sama pełni funkcje zabezpieczające budynek (lub jego poszczególne partie) przed utratą ciepła.